تغییر موعد اعزام به خدمت سربازی به چه صورت است؟

آن دسته از مشمولانی که برای اعزام به خدمت معاذیر دارند و امکان اعزام به خدمت در زمان مقرر را ندارند، بر حسب مواردی که به آن اشاره می‌کنیم، می‌توانند زمان اعزامشان را به تعویق اندازند.

در نظر داشته باشید، مشمولانی که به خاطر بیماری و یا صدمات جسمانی وارده ناشی از حوادث و سوانح (خارج از موضوع ماده ۴۰ قانون خدمت وظیفه عمومی)، قادر به اعزام به خدمت در زمان مقرر نمی‌باشند و مصدومیت و بیماری آنان را پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی تأیید کند، موعد اعزام به خدمتشان با پیشنهاد پزشک مربوط، حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می‌افتد؛ اما در صورتی که همسر و فرزند مشمولان فوت کند، حداکثر ۶ ماه اعزامشان به تعویق می‌افتد.

قابل ذکر است که این مقدار برای برادر و خواهر مشمولان حداکثر ۲ ماه است و اگر پدر و مادر همسر فوت کند، حداکثر ۱ ماه از زمان فوت، اعزام مشمولان خدمت وظیفه عمومی به تعویق می‌افتد.

همچنین مشمولانی که به خاطر بروز بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله و یا وقوع حوادثی نظیر سقوط هواپیما، آتش‌سوزی و … (خارج از موضوع ماده ۴۰ قانون خدمت وظیفه عمومی)، خود یا یکی از اعضای درجه یک خانواده مانند پدر، مادر، همسر و فرزندبه طور جدی آسیب ببیند و یا منزل مسکونی آنها پیش از ۵۰ درصد خسارت دیده باشد، با ارائه مدارک و مستندات معتبر، زمان اعزام به خدمت آنان حسب مورد و به تناسب میزان آسیب وارده از زمان آسیب‌دیدگی، از ۱ تا ۶ ماه به تعویق می‌افتد.

پیشنهاد ما:  خروج از کشور تا چه سنی نیاز به مجوز از سازمان وظیفه عمومی ندارد؟

قابل ذکر است برای پذیرفته‌شدگان قطعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی داخل و خارج از کشور که زمان ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بعد از زمان اعزام باشد، اعزام آن‌ها حسب مورد حداکثر تا ۶ ماه به تعویق می‌افتد.

همچنین دارندگان برگ اعزام به خدمت تاریخ‌های مرداد، شهریور و دی ماه هر سال که منتظر اعلام نتیجه آزمون‌مراکز سنجش آموزش عالی هستند نیز زمان اعزام به خدمتشان حسب مورد حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می‌افتد.

البته برای ورزشکاران نیز این امکان وجود دارد و ورزشکاران تیم‌های ملی با درخواست فدارسیون مربوطه جهت اعزام به مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی، زمان اعزامشان بنا به تشخیص رئیس سازمان وظیفه عمومی حداکثر تا ۴ ماه به تعویق می‌افتد.

اما مشمولانی که در حال طی مراحل نهایی گزینش و استخدام در نیرو‌های مسلح می‌باشند، در صورت تأیید موضوع از سوی سازمان مربوط، اعزام به خدمتشان حداکثر تا ۴ ماه به تعویق می‌افتد.

همچنین مشمولان متاهلی که شرایط خاص نظیر تولد فرزند، بیماری شدید همسر و فرزند و … را دارا هستند، بهتر است بدانند که زمان اعزامشان حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می‌افتد.

گفتنی است که این امکان برای مشمولانی که قصد تشرف به حج تمتّع را دارند، وجود دارد و زمان اعزام به خدمت آن‌ها نیز حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می‌افتد

در نظر داشته باشید که تعویق موعد اعزام به خدمت شامل مشمولانی می‌شود که فاقد غیبت باشند و صرفاً با درخواست مشمول و فقط برای یک بار انجام می‌شود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x