معافیت خانواده شهدا از خدمت سربازی

۱- برای شهدا چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : کلیه فرزندان شهدا از خدمت معاف می شوند .

۲-  آیا برادر شهدا از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : درصورتی که شهید فاقد فرزند پسر باشد یکی از برادران شهید از خدمت معاف می شود .

۳-  درخانواده ای که چند شهید وجود داشته باشد چند نفر از خدمت معاف می شوند ؟
جواب : کلیه فرزندان شهید از خدمت معاف می شوند و درصورت نداشتن فرزند به ازای هر شهید فاقد فرزند پسر صرفا فقط یکی از برادران شهدا از خدمت معاف می شوند .

۴-  اگر شهید فاقد فرزند ذکور ، دارای چند برادر تنی یا ناتنی درخانواده باشد حق تقدم استفاده باچه برادری است ؟
جواب : حق تقدم با برادری است که با شهید از یک پدر و مادر باشند .

۵- درصورتی که شهید برادر تنی نداشته باشد حق تقدم با چه برادری است ؟
جواب : تقدم با برادری است که با شهید از مادر یکی باشند .

۶-  معرفی و انتخاب یکی از برادران تنی شهید فاقد فرزند برای معافیت به چه صورت است ؟
جواب : انتخاب با پدر در نبود پدر یا مادر و در نبود پدر و مادر با توافق سایر برادران و هماهنگی بنیاد شهید و ایثارگران انجام می پذیرد .

۷-  معرفی و انتخاب یکی از برادران ناتنی شهید فاقد فرزند به چه صورت است ؟
جواب : درصورتی که شهید از مادر دارای چند برادر باشد انتخاب برادر با مادر شهید است و درصورتی که شهید برادر مادری نداشته باشد انتخاب با پدرشهید و درنبود پدر یا مادر شهید و نبود پدر و مادر با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید انتخاب و معرفی می شود .

پیشنهاد ما:  چطور با ازدواج کردن از خدمت سربازی معاف شویم؟

۸-  چنانچه شهید دارای فرزند دختر باشد آیا برادرشهید می تواند از معافیت بهره مند گردد؟
جواب : بله دختر شهید مانع معافیت برادر شهید نمی گردد .

۹-  چنانچه شهید دارای فرزند پسر زیر ۱۸ سال باشد آیا برادری می تواند از معافیت استفاده نماید ؟
جواب : خیر براساس ماده ۴۵ قانون شهید می بایست فاقد فرزند پسر باشد .

۱۰- چنانچه در گذشته براساس ضوابط ابلاغی آن زمان یکی از برادران شهدا از خدمت معاف شده باشد آیا می توان براساس ضوابط جدید برادر دیگری از خدمت معاف شود ؟
جواب : خیر امتیاز معافیت به سبب شهادت فقط برای یک برادر لحاظ شده است .

۱۱-  شرایط بهره مندی معافیت فرزندان جاویدالاثرها و یا برادران آنان به چه صورت است؟
جواب :  همانند تمامی پرسش ها و پاسخهای مربوط به خانواده شهداء(موضوع بند الف )

۱۲-  آیا مدت جاویدالاثری در اعطای معافیت تاثیرگذارمی باشد ؟
جواب : تا زمانی که استمرار جاویدالاثری توسط بنیاد شهید و امور ایثارگر تایید گردد برای کلیه فرزندان آنان معافیت دائم صادر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا از نام بردن فرماندهان و کادر نظامی خودداری کنید، تمامی دیدگاه ها بررسی شده و در صورت نام بردن نام فرمانده و یا پرسنل کادر ، دیدگاه به صورت کامل حذف می شود.